latinica  ћирилица
21/10/2015 |  11:33 | Autor: TANЈUG

Ivancov: Zašto je potreban "lord protektor" u BiH (VIDEO)

Ambasador Rusije u Bosni i Hercegovini Petar Ivancov kaže da bi trebalo ukinuti visokog predstavnika međunarodne zajednice i poručuje da bi novi mandat Eufora trebalo da bude bez evroatlantske perspektive.
Petar Ivancov (foto: nezavisne.com) -
Petar Ivancov (foto: nezavisne.com)

On je, u intervjuu bečkom dnevniku "Standard", upitao "zašto bi trebalo BiH, koja je suverena država, da ima 'Lord protektora'".

"Ne smatram da jedna zemlja može postati članica EU ako nije upravljana izabranim institucijama, već od nekog od spolja. Zbog toga smo mišljenja da bi tu funkciju trebalo ukinuti. Mnogo toga što visoki predstavnik ovih dana čini je mikro-menadžment. Dobro je da nisu upotrebljena Bonska oblašćenja od 2011. Zbog toga ne postoji nikakav razlog da ostane", istakao je Ivancov.

On je podsjetio da je Upravni odbor Savjeta za implementaciju mirovnog sporazuma još 2006. donio odluku da se kancelarija visokog predstavnika zatvori 2007, ali su se potom pojavili dodatni uslovi. Ruski diplomata ukazuje da je ukidanje visokog predstavnika moguće jednstavnom odlukom PIK-a, dodajući da za to ne postoji konsenzus.

"Tehnički to nije moguće, ali bi bio dobar način za proslavu dvije decenije od Dejtonskog sporazuma", ističe Ivancov.

Kada je riječ o međunarodnoj misiji EUFOR, on je kazao da Rusija i dalje smatra da ona ima bitnu ulogu i da nema ništa protiv produženja mandata.

"Ako se pogleda izvršni dio rezolucije on se sastoji samo od tri paragrafa. Ostatak se bavi evroatlanstkom perspektivnom BiH i funkcijom visokog predstavnika. To su pitanja koja prema našem mišljenju nisu relevantna za mandat EUFOR-a. Isti tekst je 11 godina na stolu, ali su se uslovi promijenili. Mi imamo drugačiji odnos prema NATO i u određenom smislu prema EU", objasnio je Ivancov.

On je naglasio da Moskva smatra da BiH ima širu perspektivu od EU i NATO, ukazujući da Rusija predlaže da se mandat EUFOR-a produži bez evroatlantske perspektive. "Mi ćemo reći da bi trebalo da bude kratka rezolucija, možda sa ukazom na Dejtonski sporazum, pošto ove godine obilježavamo 20 godina od potpisivanja", najavio je Ivancov.

Upitan za moguće posljedice referenduma u Republici Srpskoj o pravosuđu on je rekao da se Srpska obratila najvažnijim gradovima pismom u kojem navodi da je tokom konflikta ubijeno oko 7.500 srpskih civila, a da je samo u deset slučaja izrečena presuda, tako da postoji razlog za nezadovoljstvo i zabrinutost.

Ivancov je ocijenio da postoji, u nekom smislu, dio odgovornosti i kod visokog predstavnika, jer je odluka o predaji nadležnosti centralnom pravosuđu i tužilaštvu bila njegova.

Na konstataciju da se govori da je taj referendum generalna proba za referendum o nezavisnosti Republike Srpske Ivancov je ukazao da treba praviti razliku od zvaničnih stavova državnih institucija i partija i da to ne važi samo za SNSD Milorada Dodika, već i SDA koja treži promjenu Ustava radi ukidanja entiteta.