latinica  ћирилица
30/03/2024 |  17:03 ⇒ 17:16 | Autor: Agencije

Svjetska kros elita nastupila u Beogradu

Prvenstvo svijeta u krosu, 45. po redu, održano je na beogradskom Ušću i još jednom upisalo Srbiju u knjigu rekorda svjetske atletike na najljepši mogući način.
Svjetsko prvenstvo u krosu u Beogradu (Foto: TANJUG/ SAVA RADOVANOVIĆ) -
Svjetsko prvenstvo u krosu u Beogradu (Foto: TANJUG/ SAVA RADOVANOVIĆ)

Trke su održane u pet kategorija. Svjetski šampionat u krosu otvorila je trka žena do 20 godina u distanci šest kilometara u kojoj su bile dominantne Etiopljanke. Najbolje vrijeme isrtrčala je Marta Alemajo (15) iz Etiopije 19:28 minuta.

Srebro je osvojila njena zemljakinja Asaječ Ajičev (19:32), dok je bronza pripala njenoj sunarodnici Robe Didi (19:38). Od reprezentativki Srbije najbrža je bila Saima Murić zauzevši 34. poziciju sa vremenom 21:48, što je bilo osmo vrijeme u konkurenciji Evropljanki na ovom prvenstvu.

U trci mušakaraca do 20 godina na osam kilometara blistali su takmičari iz zemalja u kojima je "kraljica sportova" sport broj 1. Prvi je bio Samjuel Kibati iz Kenije sa vremenom 22:40, drugi Mezgebu Sime iz Etiopije (22:41), a treći Kenijac Metju Kipkoeč Kiprutu (22:46).

Najbolje plasirani srpski reprezentativac bio je Aldin Ćatović koji je sa vremenom 25:37 zauzeo 50. poziciju.

U trećoj trci su se takmičili atletičari u mješovitim štafetama 4x2 kilometra.

Pobijedio je tim Kenije rezultatom 22:15, srebro je osvojila Etiopije (22:43), dok je bronza otišla Britancima (23:00). U ovoj trci veliku hrabrost i požrtvovanost pokazala je Etiopljanka Biri Abere koja je prilikom izmjene ostala bez jedne sprinterice i cijelu distancu istrčala u čarapi i doneijla svojoj zemlji titulu vicešampiona svijeta.

Štafeta Srbije u sastavu: Elzan Bibić, Milica Tomašević, Nikola Raičević i Teodora Simović na cilj su stigli deseti. Srpski rekorder u drugim prugama Elzan Bibić prvi izmjenu je završio na fenomenalnom trećem mjestu i tako pomogao da srpski tim obori državni rekord vremenom 24:31.

U prvoj od dvije glavne trke programa, u konkurenciji seniorki u distanci 10 km žene viđena je dominacija Kenijki koje su osvojile prvih pet mjesta. Titulu svjetske šampionke osvojene 2023. u Australiji odbranila je Beatris Čebet (24).

Drugo mjesto osvojila je Liljan Rengeruk (31:08), dok je treća Margaret Kimpembo (31:09).

Svjetski tron je u posljednjoj trci na 10 km i treću titulu šampiona planete u krosu odbranio je DŽejkob Kiplimo iz Ugande, vremenom 28:09.

DŽejkob je osvajač bronzane medalje na Olimpijskim igrama u Tokiju 2020. na 10.000 metara, bronze na Svjetskom prvenstvu u atletici 2022.

Srebo je osvojio Etiopljanin Berihu Aregavi (28:12), a bronzu Kenijac Benson Kiplangat (28:14).

Na Svjetskom prvenstvu u krosu učestvovalo je 485 atletičara iz 51 zemlje. A same trke uživo je ispratilo više od osam hiljada gledalaca. TV prenos putem satelita pratilo je 50 zemalja.