latinica  ћирилица
09/01/2018 |  11:43 ⇒ 12:29 | Autor: RTRS

Dodik: Republika Srpska, država srpskog naroda

Pedsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da je Srpska država srpskog i ostalih naroda koji u njoj žive.
Milorad Dodik - Foto: RTRS
Milorad DodikFoto: RTRS

Dodik je istakao da je Republika Srpska istorijska težnja za slobodom srpskog naroda, koji ne želi da ona bilo kome bude smetnja, već da svi u njoj žive slobodno.

"Pozivam sve na mir, stabilnost, slobodu, uvažavanje i dobar rad na dobrobit svih nas", rekao je Dodik novinarima ispred Sabornog hrama Hrista Spasitelja u Banjaluci, gdje je Svetu arhijerejsku liturgiju služio Njegova svetost patrijarh srpski Irinej povodom trećeg dana Božića posvećenog Svetom prvomučeniku i arhiđakonu Stefanu.

On je naveo da Republika Srpska svoj dan slavi već 26 godina, što potvrđuje da postoji volja srpskog naroda da opstane Srpska, kako u nemogućim uslovima oružane borbe u kojoj je odbranjena, tako i u uslovima borbe protiv političkog nasilja raznih visokih predstavnika koji su pokušali da devastiraju i ukinu Srpsku.

"Danas sa ponosom mogu da čestitam građanima Srpske Dan Republike, za koju je život dalo više od 30.000 Srba. Naravno, i drugi su narodi stradali u nepotrebnom građanskom ratu na prostorima BiH", rekao je Dodik.

Predsjednik Srpske je napomenuo da politička volja srpskog naroda za državom ne datira samo od trenutka raspada bivše Јugoslavije, već da su slobodarske ideje na ovim prostorima poznate kroz istoriju.

"Možemo da nabrojimo niz važnih imena u istoriji srpskog naroda koji su se borili za njegovu slobodu", istakao je Dodik.

On je dodao da je Republika Srpska demokratska i slobodna zajednica, što potvrđuje i činjenica da danas predstavnici bošnjačkog naroda organizuju određene akcije u Srpskoj.

"Republika Srpska može da prihvati i podnese stavove koji su bukvalno protiv nje. Ponosni smo ponosni na našu demokratiju i institucije", zaključio je Dodik.

Predsjednik Dodik kazao je da bi volio da se Srbima iz Srpske u narednom periodu omogući da u što kraćim procedurama dobiju državljanstvo Srbije, te da treba razgovarati o tome da predstavnici Srba iz okruženja, dijaspore, budu zastupljeni i u zakonodavnim organima vlasti u Srbiji.

"Volio bih da te procedure idu što je moguće brže i da se ne čeka mnogo na dobijanje dokumenata, koji potvrđuju državljanstvo Srbije svim građanima Republike Srpske, koji to masovno žele", rekao je Dodik.

Dodik smatra da u budućnosti treba razmisliti o tome da predstavnici Srba iz okruženja, dijaspore, budu zastupljeni i u zakonodavnim organima vlasti u Srbiji, kako bi mogli da doprinesu ukupnoj integraciji srpskog naroda, ma gdje se nalazio.

On je podsjetio na praksu Hrvatske i Mađarske, koje su dale državljanstvo Hrvatima i Mađarima ma gdje da žive, te ocijenio da bi to mogao da bude novi korak i opšte srpske integracije, koja je neophodna.

"Vjerujem da ćemo i o tome razgovarati u narednom vremenu", rekao je Dodik.

Kada je riječ o Deklaraciji o zaštiti srpskog naroda Srbije i Republike Srpske, Dodik je naveo da će ona formalno biti Aneks Sporazuma o Specijalnim paralelnim vezama Srbije i Srpske, koji će do polovine februara usvojiti i zajedno promovisati.

Dodik je istakao da deklaracija na insitucionalan način uokviruje i daje odgovor na izazove i istorijske dileme, koje su neki pokušali da podmetnu u istoriji, da razbiju srpski identitet i korpus time što su Srbe u BiH zvali bosanskim Srbima.

"Mi nismo bosanski Srbi, mi smo Srbi, dio jednog jedinstvenog naroda, sa jednim jezikom i kulturom", naglasio je Dodik.

On kaže da su eminentni stručnjaci iz Srbije i Srpske, koji su radili na deklaraciji, jedinstveni u ocjeni da je napravljen kvalitetan dokument, koji će usvojiti parlamenti Srbije i Srpske i tako na najblji način institucionalno uvesti novu praksu i instituciju u srpski nacionalni život, gdje god Srbi postoje.

Govoreći o činjenici da je određen i dan za odavanje počasti i pijeteta svim nevinim srpskim žrtvama od Јasenovca pa nadalje, Dodik je rekao da je zahvalan Vučiću, čija je to bila ideja, te da vlade Srbije i Srpske zajednički obilježavaju pet događaja od opšteg nacionalnog značaja za Srbe.

On je zahvalio Vučiću na novoj dimenziji odnosa Srbije i Srpske, koji su motivisani vidljivom brigom Srbije za Republiku Srpsku i njenu bezbjednost i razvoj.

Dodik je naveo da stav Vučića i Srbije o poštovanju Dejtona u BiH i saglasnost sa svim što se dogovore strane u BiH, Srpska i FBiH, daje Banjaluci širok okvir da upražnjava svoje pravo.

"Zadovoljni smo što Vučić nikad ne propusti priliku da kaže da voli Srpsku, a pogotovo što je više puta javno istakao da srpski narod nikada više neće doživjeti akcije slične Oluji. To nam daje osjećaj sigurnosti i zahvalnosti", istakao je Dodik.

Komentarišući poruke iz Sarajeva i od Bakira Izetbegovića o obilježavanju Dana Republike, Dodik je rekao da Srpska nije nastala na sudu ili data voljom nekog iz Sarajeva, nego je izraz težnje i borbe srpskog naroda na ovim prostorima kroz istoruju.

"Mi smo u istoriji već imali dvije srpske države, a sada imamo opet. To se ne sviđa nekima u Sarajevu, ali od njih ništa ne zavisi, njihova volja nije za nas u tom pogledu važna. Želimo da sa njima sarađujemo ako je moguće", naveo je Dodik.

On je ocijenio da Izetbegović pokušava da vrati svoju izgubljenu poziciju nacionalnog lidera kod Bošnjaka i da otvori svaki problem sa Srpskom i Srbijom, ali i sa Hrvatskom, kako bi "vratio izgubljeni tron".

"Vidljivo je da Bakir Izetbegović ne propusti priliku da usložni odnose. I pruženu ruku Srbije u pogledu regionalnog mira i Vučića, Izetbeogvić je vidio kao šansu da, osporavajući saradnju, vrati svoj izgubljeni položaj", istakao je Dodik.

On je naglasio da Bošnjaci danas u Srpskoj organizuju neke skupove, ali da je to dokaz da je Srpska demokratska zemlja i da oni koji drugačije misle imaju mogućnost da se okupe i izraze svoj stav.

"Većinska volja srpskog naroda ovdje je država. Mi volimo ovu državu, volimo Srbiju, naš patriotizam je vezan za Srpsku i Srbiju. To nam nikavim sudskim odlukama niko ne može zabraniti. Nemamo nikakvog patriotizma za BiH i toga nikada nije bilo u istoriji", kaže Dodik.

Kada je riječ o referendumu o otcjepljenju Republike Srpske, Dodik je dodao da se Srpska trenutno ne bavi nikakvim formalnim aktivnostima na tom planu i da razumije šta znači unutrašnji i međunarodni faktor i kontekst za ovo pitanje.

"To pitanje nikada neće nestati u našim težnjama, ali važno je da sam čin bude pažljivo odabran i da bude u konstelaciji sa mogućim međunarodnim i drugim reakcijama koje bi nastale", rekao je Dodik.

Predsjednik Srpske naveo je da je BiH samo teritorija, a ne država, i da će takva i biti "sve dok je sastavljena, ali čim se rastavi neće je biti".

"Mi nemamo nikave koristi od BiH i ne želimo da budemo u okruženju koje je neprijateljsko prema Republici Srpskoj i srpskom narod, a BiH je upravo takva", poručio je Dodik.

Izvor: SRNA