latinica  ћирилица
03/06/2016 |  16:23 ⇒ 16:29 | Autor: novosti.rs

Gagamija pomaže štitnoj žljezdi

Zeljasta biljka reguliše hipertireozu. Djeluje kod tahikardije i slabosti srca, groznice, dijareje, odliva krvi, bijelog pranja...
Gagamija (Lycopus europaeus) - Foto: Screenshot
Gagamija (Lycopus europaeus)Foto: Screenshot

Gagamija (Lycopus europaeus), gagalica ili vučja noga, nazivi su ljekovite, višegodišnje zeljaste biljke, koja raste na vlažnim močvarnim livadama, uz rijeke i potoke, kao i na poplavljenim površinama. Može da naraste do metar, ima krupne listove, cvijeta od juna do avgusta. Krase je brojni, gusto zbijeni bijeli cvjetići, u korijenu listova.

Nadzemni dio u cvijetu je lekovit, skuplja se tako što se odsijeca gornja polovina biljke, zatim suši u buketićića, u hladu. Gagamija je bogata gorkim materijama (likopinom), taninima i etarskim uljem. U većoj količini sadrži flavonoide, derivate fenolne kiseline, među kojima najviše kafene i ruzmarinske, kao i minerale fluor i mangan.

U narodnoj medicini najčešće se koristi kao čaj protiv tahikardije i slabosti srca, pomaže kod groznice, dijareje, odliva krvi, bijelog pranja.

Posljednjih godina najviše se izučava njena dejlotvornost u liječenju pojačane aktivnosti štitne žljezde, hipertireoze. Istraživači su otkrili da ekstrakt biljke djeluje na metabolizam joda i lučenje hormona štitne žljezde tiroksina. Redovnim konzumiranjem se rad štitne žljezde može normalizovati. Preporučuje se i kod hormonalnog poremećaja, zbog hiperaktivnosti štitne žljezde.

Kinezi su najdalje otišli u izučavanju njenih ljekovitih svojstava. Poslije višegodišnjeg istraživanja dokazali su da pomaže kod hipertireoze. Otkrili su i da ekstrakt lista gagamije spriječava rad enzima neophodnih za proizvodnju mokraćne kiseline, koja je uzrok gihta, a zahvata najčešće nožni palac.

Analizom preparata od gagamije nisu otkriveni nikakvi neželjeni efekti. Ipak, ne preporučuje se djeci i trudnicama, kao ni osobama koje imaju hipotireozu, smanjeno lučenje hormona štitne žljezde.

SAVЈET: KAKO DA SE SAMI PREGLEDATE?

Samopregledom baze vratne regije može da se ustanovi hipertireoza. Prati je uvećanje u predjelu štitne žljezde, bilo da je difuzno ili nodozno, u vidu čvorića. Ispupčene oči, ubrzan ili nepravilan rad srca, gubitak daha, gubitak kilograma uprkos dobrom apetitu, slabost mišića, zamor, prorijeđivanje kose, oskudna menstruacija, simptomi su na koje bi takođe trebalo obratiti pažnju.

Ukoliko ustanovite ove simptome, obavezno posjetite endokrinologa i ne oslanjajte se samo na preparate narodne medicine.