latinica  ћирилица
04/06/2016 |  15:59 | Autor: Agencije

Tutankamonov bodež je vanzemaljskog porijekla (VIDEO)

Bodež koji je pronađen u sarkofagu Tutankamona izrađen je od gvožđa koji potiče od meteorita, tvrde naučnici.
Tutankamonov bodež (Foto: onlinelibrary.wiley.com) -
Tutankamonov bodež (Foto: onlinelibrary.wiley.com)

Italijanski i egipatski istraživači su analizirali ovaj bodež uz pomoć aparata za fluorescentnu spektrometiju kako bi utvrdili hemijski sastav, pa je pronađen visok sadržaj nikla, koji zajedno sa kobaltom ukazuje na “snažno vanzemaljsko poreijklo“.

Naučnici su uporedili sastav poznatih meteorita duž obale Crvenog mora. Sličan nivo sadržaja nikla i kobalta nađen je kod jednog meteorita. U pitanju je meteorit po imenu karga, koji je nađen 240 kilometara zapadno od Aleksandrije u morskoj luci grada Mersa Matruh, koji je u doba Aleksandra Velikog bio poznat kao Amunia.

Inače, 1925. godine arheolog Hauard Karter je pronašao dva bodeža. Јedan je bio napravljen od gvožđa, a drugi od zlata. Bodež izrađen od gvožđa imao je zlatnu dršku, a decenijama kasnije je predstavljao pravu misteriju za istraživače. Naime, predmeti od gvožđa nisu bili česti u drevnom Egiptu, a metalni bodež čak nije ni hrđao.

Iako su ljudi izrađivali predmete od bakra, bronze i zlata od 4.000 p.n.e. gvožđe je došlo kasnije i bilo je veoma rijetko u starom Egiptu.

Prije tri godine na groblju u blizini Nila iskopane su tri brojanice , koje datiraju iz 3200 godine p.n.e. i daleko su starije od Tutankamona.

Zaključak istraživača je da su drevni Egipćani pripisivali veliku vrijednost meteoritu za proizvodnju finih ukrasnih ili ceremonijalnih predmeta.

Oni polaze od hipoteze da su Egipćani pridavali veliki značaj stijenama koje padaju sa neba, pa se tako već u 13. vijeku p.n.e. u drevnim tekstovima ovaj metal bukvalno prevodi kao “gvožđe sa nebesa“.

“Nebo je veoma važno kod drevnih Egipćana. Nešto što pada sa neba smatra se kao poklon od bogova“, kaže egiptolog DŽojs Tajdeslej sa Univerziteta u Mančesteru. Visok kvalitet sječiva ukazuje na to da je Tutankamon koji je živio tokom posljednje faze bronzanog doba uživao podršku kovača, koji su bili veoma rijetki.

Vejruje se da bodež nije jedini predmet u Tutankamonovoj grobnici koji je izrađen od meteorita.