latinica  ћирилица
31/08/2015 |  09:37 | Autor: Večernje novosti

Ambrozija sad najjače guši

U ovo doba pogoršavaju se alergije na ambroziju. Pored disajnih tegoba, mogu da se jave i kožne promjene u vidu ekcema.
Ambrozija - Foto: ilustracija
AmbrozijaFoto: ilustracija

Osobe koje su alergične na polen ambrozije ovih dana ne mogu nikuda da krenu bez pakovanja maramica. Iako ova biljka oslobađa izuzetno visoku koncentraciju polenovih zrnaca u vazduhu još od kraja jula, tegobe su najintenzivnije krajem avgusta i početkom septembra.

Procjenjuje se da svaki osmi stanovnik u svijetu i svaki peti žitelj Srbije ima alergijsku reakciju na ambroziju. Broj oboljelih neprestano se povećava, jer se ovaj korov za 365 dana raširi čak i do 20 kilometara u prečniku.

Uobičajeni simptomi preosjetljivosti na polen ambrozije su intenzivan svrab očiju i nosa, suzenje, crvenilo, kijanje, obilna vodenasta sekrecija iz nosa, zapušenost nosa. U nekim slučajevima mogu da se jave i kašalj, osjećaj teskobe u grudima, sviranje i šištanje. To su alarmantni simptomi koje ne treba zanemarivati, već treba što prije potražiti pomoć ljekara.

- Osobe koje imaju alergiju na ambroziju, pored tegoba u disajnim putevima, kijavice i astme, mogu da imaju i kožne promjene u vidu ekcema, ili takozvani oralni sindrom intolerancije na neke vrste svježeg voća i povrća - kaže Dušica Јarić, specijalista za plućne bolesti u Novom Sadu. - Najčešće to osjete kao svrab, peckanje usana, jezika, grla, kada jedu neko svježe, termički neobrađeno voće ili povrće, na primjer, krastavac, dinju, lubenicu, kivi, bananu i drugo.

Potpuno  izlječenje alergije zasada nije moguće, ali imunoterapijom može da se poveća tolerancija na određene alergene. Ova terapija podrazumijeva da se pacijentu u malim dozama daje alergen na koji je prisutna preosjetljivost. Može da se primjenjuje kao injekcije pod kožu ili u vidu kapi koje se stavljaju pod jezik.

- Imunoterapija je dugotrajna, i ne preporučuje se svim osobama koje imaju alergiju, ali ako se pravilno postavi indikacija, u više od 50 odsto slučajeva postiže se odlična tolerancija, naročito na ambroziju - objašnjava dr Dušica Јarić.

- Kasnije te osobe imaju vrlo blage tegobe koje u većini slučajeva ne zahtijevaju posebnu terapiju, ili se simptomi uspješno kontrolišu vrlo malim dozama lijekova.

Tegobe vezane za polen ambrozije iz godine u godinu variraju. Kada je ljeto kišovito, tegobe mogu biti blaže, a kada je suša, bez kiše, sa mnogo sunca i vjetra, koncentracije polena su veće, a problemi izazvani polenom ambrozije - intenzivniji. Takođe, tegobe variraju i u zavisnosti od drugih stanja, kao što su udružene virusne infekcije, prehlade i slično.

- Dugotrajan alergijski rinitis je faktor rizika za pojavu astme, pa se dešava da nakon 10 godina osoba primijeti da nema samo kijanje i svrab nosa već počinju i kašalj, tjeskoba i nelagodnost pri disanju, škripanje u grudima - ističe dr Јarić.

- Zato se savjetuje da se primijeni blagovremena i redovna preventivna terapija, koja treba da počne već krajem jula i da se kontinuirano primjenjuje do kraja septembra. To znači, kada treba da udišete vazduh u kome ima polena na koji ste alergični, koristite sprej za nos ili inhalatore koji sadrže lijekove protiv upale disajnih puteva - kaže dr Јarić.

Najefikasniji lijekovi su lokalni inhalatorni kortikosteroidi, koji se u vrlo malim dozama nalaze u spreju za nos ili inhalatoru.

- Postoje izražen strah i predrasude kod pacijenata a, nažalost, i zdravstvenih radnika da su inhalatorni kortikosterodi "opasni lijekovi" i da ih treba izbjegavati - ukazuje sagovornica.

- Njihova primjena nema sistemske neželjene efekte i prema ARIA smjernicama prva su linija u liječenju teškog perzistentnog alergijskog rinitisa. Uz ove lijekove se mogu dodavati antihistaminici u obliku tableta i sirupa ili u vidu sprejeva za nos ili kapi za oči.