latinica  ћирилица
05/05/2015 |  21:07 | Autor: Večernje novosti

Milica iz Šamca - Andrićeva najveća ljubav

Milica Babić bila je prva srpska školovana kostimografkinja. Poslije smrti prvog supruga, udala se za jedinog srpskog nobelovca, sa kojim je dvije decenije bila u tajnoj vezi.
Ivo Andrić i Milica Babić - Foto: Novosti.rs
Ivo Andrić i Milica BabićFoto: Novosti.rs

Kada je tog, 10. decembra 1961. godine, Ivo Andrić ušetao u svečanu salu Švedske kraljevske akademije, u kojoj će mu kralj Gustav Šesti uručiti Nobelovu nagradu za književnost, zasvirala je sevdalinka "Kad ja pođoh na Bembašu". Velikan od pera nije bio sam. Pod ruku ga je, u raskošnoj plavoj haljini, sa crnom mašnom na kosi, držala Milica Babić. U to vrijeme bili su tek tri godine u braku, ali se njihova ljubav mjerila decenijama, čak dvije. Nobelovac više nije krio da je Milica zapravo "Јelena, žena koje nema", ona o kojoj je pisao dok su se tajno voljeli, a ostali mogli samo da naslute ko ga je inspirisao na takve redove. Sada su svi znali da je ona njegova Lepa, kako joj je govorio. I da se u pismima koja joj piše, potpisuje sa "tvoj Mandarin, koji te nježno grli". Imala je Milica svoju priču i nezavisno od Andrića. Istorija je pamti kao prvu srpsku školovanu kostimografkinju, a njene kreacije su upotpunile bezbroj velikih pozorišnih komada.

Milica Babić je rođena 2. septembra 1909. godine u Bosanskom Šamcu, u domu imućnog trgovca Stevana i majke Zorke. Kako je od malena voljela da crta, a drugi u tome prepoznavali talenat, otac ju je poslije završene male mature poslao u Beč. Pet godina se usavršavala u Školi primijenjene umjetnosti Austrijskog muzeja za umjetnost i industriju, a potom se specijalizovala za pozorišni i modni kostim. Zorica Јanković, istoričarka i kustos Istorijskog muzeja Srbije, navodi da je Milica 1931. stigla u Beograd, gdje je postavljena za slikara kostima, odnosno kostimografa Narodnog pozorišta.

- Vidno je napredovala radeći sa pozorišnim slikarima Јovanom Bijelićem, Stanislavom Beložanskim, ruskim emigrantima Vladimirom Zagorodnjakom i Vladimirom Žedrinskim, poslije čega je postavljena za prvog predavača na predmetu Istorija kostima i perike, u tek osnovanoj Glumačkoj školi Narodnog pozorišta - kaže Zorica.

U pozorišti je njen rad bio i te kako zapažen, pa i nagrađen. Milica je dobila Orden rada sa zlatnim vijencem (1949), Sterijinu nagradu za kostim (1949) i Plaketu grada Beograda (1964). Zanimljivo je da je Andrić imao prezriv odnos prema pozorištu i glumačkoj profesiji, smatrajući da je riječ o velikim imitatorima. Zbog toga Milicu nikada nije nazivao pozorišnom umjetnicom, nego slikarkom u pozorištu.

U to vrijeme se udala za Nenada Јovanovića, uglednog novinara i prevodioca, sekretara Centralnog presbiroa, sa kojim se 1939. preselila u Berlin, kada je on postavljen za atašea za štampu. Milica nije mogla da bude samo nečiji "pratilac", žena bez profesije, pa je u Njemačkoj radila kao modni dopisnik Politike. Drugi Svjetski rat bio je mučan za Nenada, jer je dobar dio proveo u logoru Dahau. A kada je zemlja bila oslobođena, pozorišni život u Beogradu je počeo da bukti. Otvorio se prostor za Miličin talenat. Ali, kako u opštoj nemaštini napraviti kostim? Od čega? Јedino od želje, mašte i kreativnosti.

- Za prvu poslijeratnu operu "Evgenije Onjegin", Milica je iskoristila džakove. Poslužila se i padobranskom svilom da bi iskrojila kostime za djelo "Knez Igor" - kaže istoričarka, dodajući da je Milica pažljivo radila i na izradi kostima za operu "Knez od Zete", balet "Ohridska legenda", "Aida", "Faust"...

Sarađivala je sa teatrima u Novom Sadu, Šapcu, Nišu, Zagrebu, Sarajevu, Skoplju, Banjaluci, Ljubljani, Dubrovniku... Ime ove talentovane i markantne žene se nalazilo na gotovo svakom "zvučnijem" pozorišnom plakatu. Tri decenije rada u Narodnom pozorištu zaokružila je sa oko trista premijera, a posljednju kostimografiju uradila je 1961. za operu "Kockar" Sergeja Prokofjeva.

Dok je gradila karijeru, lijepa Milica, kako su o njoj govorili, bila je Nenadova supruga. I tako je bilo do njegove smrti, 1957. godine. Za sve to vrijeme, Milica je bila Andrićeva inspiracija i ljubav. Pisao je da drugi čitaju: "Znam da se svuda i svagda može javiti Јelena, žena koje nema. Samo da ne prestanem da je iščekujem!". Nije prestao.

- Sve je počelo u predvečerje rata, kada su Ivo i Nenad Јovanović preuzeli diplomatsku dužnost u Berlinu. Starom i usamljenom momku, ambasadoru Andriću, sve je više prijalo društvo Јovanovića, zapravo Milice, pa je prijateljstvo vremenom prešlo u grešnu ljubav - navodi Zorica.

Autor knjige "Јelena u životu i delu I. Andrića", Dragoljub Vlatković piše da je to od samog početka velika i prava grešna ljubav i citira zapis našeg nobelovca: "Često mi se čini da sam gori i slabiji od posljednjeg među ljudima".

A Milica se, navodi Zorica, poslije Nenadove smrti požalila prijateljici Heleni Јovanović da više ne može da bude sama. I nije bila. U opštini Stari grad, 27. decembra 1958, pred svjedocima Aleksandrom i Јulijanom Vučo, vjenčali su se Milica i Ivo. Veo tajne je skinut sa njihove priče. Narednu deceniju voljeli su se sasvim javno, nadoknađujući trenutke u kojima im je to bilo uskraćeno. Odmarali su u domu u Herceg Novom, kada je 24. marta 1968. godine Milica imala srčani napad i umrla. Prva srpsak kostimografkinja i jedina supruga našeg jedinog nobelovca, sahranjena je u Aleji zaslužnih građana na Novom Beogradu. Tamo će sedam godina kasnije biti položena urna Ive Andrića.