latinica  ћирилица
21/04/2015 |  17:28 | Autor: Agencije

Srbiji zbog nevakcinacije prijete zaboravljene bolesti

Srbiji prijeti povratak bolesti koje su mnogi već zaboravili poput dječije paralize (poliomijelitisa) i difterije, zbog malog procenta vakcinisanog stanovništva, upozorio je danas načelnik Centra za prevenciju i kontrolu bolesti niškog Instituta za javno zdravlje Zoran Veličković.
Vakcinacija djece - Foto: ilustracija
Vakcinacija djeceFoto: ilustracija

On je istakao da je obuhvat vakcinacije izuzetno loš u posljednjih 10 godina, s tim što je prošla godina bila najgora, a za ove loše rezultate zaslužni su protivnici vakcinacije među kojima ima i medicinskih radnika.

"Na području Nišavskog okruga prošle godine je MMR vakcinom (protiv morbila, zauški i rubeola) bilo vakcinisano svega 55 odsto djece, što je izuzetno nizak procenat, a po negativnom rezultatu prednjači niški Dom zdravlja gdje je obuhvat djece bio samo 44 odsto", rekao je Veličković.

Prema njegovim riječima, i ostale vakcine su sa izuzetno niskim obuhvatom koji se kreće od 75 do 90 odsto.

"Stanje u Srbiji je zbog niskog obuhvata vakcinacije alarmantno. Sa povećanjem broja nevakcinisanih povećava se broj osjetljive populacije i zbog toga prijeti opasnost da se bolest javi u epidemijskoj formi", naveo je Veličković.

Kako je istakao, Srbiji prijeti opasnost i od pojave "divljeg polio virusa" zbog velikog broja imigranata koji prolaze kroz Srbiju i koji nisu vakcinisani.

"Svjedoci smo epidemije malih boginja koja je krenula iz Beograda, a potom se proširila na Novi Sad i ostale krajeve Srbije. Očekuje nas 'vruće' proljeće, moramo očekivati povećanje broja oboljelih i pitanje je kada će se epidemija završiti", izjavio je Veličković.

On je rekao da je u Nišu do sada od malih boginja oboljelo 79 odraslih i djece, od kojih je 17 evidentirano u epidemiji koja je zahvatila Dječiju internu i Dječiju hiruršku kliniku.

"Poražavajuće je to što je među oboljelima najveći broj nevakcinisanih ili onih koji su uzrasta preko 20 godina kod kojih je opao vakcinalni imunitet", dodao je Veličković.

Prema njegovim rječima, zbog komplikacija izazvanih malim boginjama u Nišu su do sada hospitalizovana četiri pacijenta, ali srećom nije bilo ozbiljnijih komplikacija poput encefalitisa ili smrtnog ishoda.

Načelnica pedijatrije u niškom Domu zdravlja Gordana Grujić izjavila je da se u toj zdravstvenoj ustanovi povećao broj djece koja se vakcinišu nakon što su se pojavile male boginje, ali i nakon što je Ministarstvo zdravlja pokrenulo kampanju za vakcinisanje.

"Strah kod roditelja i dalje postoji, i to pre svega od MMR vakcine, jer se ona povezuje sa autizmom. Za taj strah su dosta krive društvene mreže i časopisi koji su objavljivali raznorazne tekstove protiv vakcinacije", kazala je Grujić.

Ona je istakla da i dalje ne postoji kontrola šta ko piše i objavljuje na ovu temu tako da se na nedavno održanom Sajmu knjiga prodavala i knjiga "Vakcine bauk - genocid novog vijeka".

Povodom Evropske nedelje imunizacije Institut za javno zdravlje u Nišu i Dom zdravlja Niš organizovali su danas skup na kome je bilo riječi o značaju vakcinacije.