latinica  ћирилица
28/01/2015 |  16:41 | Autor: B92

Ono što nismo znali o zmijama

Najdalji poznati preci današnjih zmija živjeli su 70 miliona godina ranije nego što se dosad mislilo.

Do sada se vjerovalo da su se zmije pojavile u periodu Gornje krede, prije oko 94 do 100 miliona godina.

U studiji, objavljenoj u časopisu “Nature Communications“, međunarodni tim istraživača tvrdi da zmije vuku daleko starije porijeklo.

“Evolucija zmija je mnogo kompleksnija nego što se dosad mislilo“, izjavio je Majkl Kaldvel, profesor na Univerzitetu Albert u Kanadi.

Obnovljenom analizom četiri fosila pronađenih u Velikoj Britaniji, Portugalu i SAD-u, koji se danas čuvaju u muzejskim kolekcijama, naučnici su ustanovili da najstariji među njima pripada zmiji koja je gmizala još pre 143 do 167 miliona godina.

Lobanja ove praistorijske zmije posjeduje sve glavne karakteristike koje se od tada mogu naći kod svih zmija, bez obzira na posljednju diversifikaciju tokom milionima godina duge evolucije.

Pomenuti zmijski “askurdjel“ nazvan je “Eophis underwoodi“, po britanskom herpetologu Gartu Andervudu (1919-2000), koji je 1960-ih napisao značajan referentan rad o zmijama.

“E. underwoodi“ bio je dug oko 25 centimetara i živio je u periodu "Srednje jure", u doba razdvajanja pangejskog superkontinenta na Gondvanu i Lauraziju.

Na osnovu ovog i tri druga drevna fosila, od kojih je najveći "Portugalophis lignites" dug oko 1,2 metra, naučnici su mogli da zaključe da su se zmije već tada razdvojile od svojih rođaka guštera.

Njegova lobanja je gotovo identična sa lobanjom današnjih zmija.

Sa prilagođavanjem novim staništima, zmije su postepeno izgubile udove.