latinica  ћирилица
14/11/2014 |  10:28 | Autor: RTRS

Ljekovita svojstva kleke

Ljekovitost biljke kleke je odavno poznata, a u narodu se koristi kao prirodni lijek protiv zastoja mokraće, za denzifekciju mokraćnih organa, podsticanje varenja hrane, bolje iskašljavanje, protiv raznih bolesti želuca, bubrega.

Kreka se koristi u liječenju mnogih bolesti, za spoljnu i unutrašnju upotrebu. Kleka je odličan prirodni diuretik pa se zato često koristi kao lijek protiv zastoja mokraće, vodene bolesti, zatim protiv kašlja, nazeba, astme, za stomačne probleme i sl.

Za spoljnu upotrebu koristi se jaka rakija klekovača kao oblog protiv nazeba, glavobolje, reumatizma i sličnih tegoba i kao sredstvo za dezinfekciju i ubrzavanje cirkulacije.

Kleka lijek protiv grčeva
Mješavinu jednakih dijelova kleke, hajdučke trave, pelena i kamilice (jednu supenu kašiku), preliti sa 1/5 litra ključale vode. Ostaviti da odstoji 5-10 minuta, procijediti i piti bez šećera, piše "Priroda leči sve".

Kleka za glavobolju
Sitno usitniti plodove kleke staviti na maramicu i držati kao oblog na čelu.

Kleka za jetru, želudac, vodenu bolest i živce
Ujutru na prazan stomak dobro sazvakati i progutati, oko 5 zrelih plodova kleke. Nakon toga ne jesti nista bar jedan sat.

Tokom dana popiti nekoliko šoljica čaja od plodova kleke.

Priprema čaja:

Јednu šaku zrelih plodova usitniti i preliti 1 litrom ključale vode. Ostaviti da odstoji kratko vrijeme.

Kleka prirodni lijek protiv dijabetesa
Za liječenje dijabetesa upotrebljava se sok od kleke (pripremljen s vrlo malo šećera a više vode) ili nezaslađen čaj od zrelih dvogodišnjih plodova kleke.

Kleka za popravljanje apetita
Kod nedostatka apetita pomoći će kompot od plodova kleke koji se priprema na isti način kao i svaki drugi kompot naravno uz dodatak šećera. Јesti svakoga dana dok se ne javi normalna potreba za hranom.

Napomena: Kad je upotreba kleke u pitanju treba biti obazriv, jer ako se pretjera može dovesti do oštećenja bubrega.