latinica  ћирилица
16/10/2014 |  10:04 | Autor: RTRS

Voda: Saveznik ljepote i zdravlja!

Voda čisti organizam iznutra, ali čini i našu kožu i kosu elastičnijom i ljepšom.

Stručnjaci nas često upozoravaju da ne zaboravimo da popijemo svojih osam čaša vode na dan, a ako se bavimo fizičkom aktivnošću, čak i više.

1. Sprečava gojenje

Ispijanje dovoljno vode na dan pomaže da napunite svoj želudac i pomoći će vam da jedete manje ako imate veliki apetit. Voda će i očistiti organizam iznutra, a stručnjaci savjetuju da, kada osjetite glad, popijete čašu vode i pričekate s jelom nekih desetak minuta.

2. Čisti organizam

Naviknite se da popijete čašu vode ujutro poslije buđenja na prazan želudac. To pomaže organizmu da izbaci sve toksine zadržane u tijelu i pomoći će vam da ubrzate metabolizam.

3. Utiče na izgled kože

Kada je tijelo dehidrirano, na sve moguće načine pokušaće da zadrži vodu. Zbog toga ćete, u nedostatku tečnosti u organizmu, imati suvu i manje fleksibilnu kožu, tamne podočnjake i suve usne.

4. Pomaže oporavak mišića

Pijenje vode pomaže da se tijelo okrijepi posle vježbanja. Osim što ćete na taj način nadoknaditi tečnost koju ste izgubili znojenjem, pomoći će i oporavak mišića nakon napornog treninga.

Imate jaku glavobolju? Ovaj problem se najčešće javlja zbog dehidratacije koje niste ni svjesni. Isproban recept je pijenje puno vode. Kada ste bolesni, često dolazi do dehidratacije pa čaša ili dvije vode može pomoći za brži oporavak.

Zamjena:
Ako ne možete da se natjerate da pijete dovoljno vode na dan, pokušajte da to nadoknadite unosom hrane koja može hidrirati tijelo. Brojno voće i povrće bogato je vodom. Lubenica, papaja, krastavac i celer samo su neki od njih. Njihovom konzumacijom ne nadomještate samo vodu, nego i natrijum i kalijum koji su veoma korisni u prevenciji dehidratacije.

Koliko vode zapravo treba piti?

Količina vode koja je potrebna našem organizmu zavisi i od načina života i zdravstvenog stanja. Zato je potrebno unos tečnosti prilagoditi tome.

Životna sredina
Vruće i vlažno vrijeme tjeraju nas da se znojimo pa nam to povećava potrebu za tečnošću. U zimskom periodu, grijanje prostorija utiče na našu kožu da gubi vlažnost. Takođe, zimi nismo toliko žedni niti se znojimo kao ljeti pa često i zaboravimo na unos tečnosti. Zimi se i apetit povećava, a tada je potrebno i više tečnosti kako bi varenje bilo normalno.

Fizičke aktivnosti
Vježbanje ili bilo koja druga aktivnost gdje se znojimo povećava potrebe za unosom tečnosti. Dodatnih 400-600 ml bilo bi dovoljno za kraće vježbanje, ali ako je u pitanju intenzivniji trening koji traje više od sat vremena, onda i tečnosti treba unijeti u većoj količini. Ne čekajte da ožednite, već unosite tečnost u toku aktivnosti, a ako su one bile posebno zahtjevne, nastavite sa unosom tečnosti i poslije završetka.

Zdravstveno stanje
Ako imate povišenu temperaturu ili povraćate, vi gubite veliku količinu vode i potrebno je da je nadoknađujete. Uzimajte manje količine, ali vrlo često. U slučajevima kada povraćate uzimajte nekoliko kafenih kašika vode svakih 5-10 minuta kako ne biste iritirali stomak i izazvali dodatno povraćanje i gubljenje vode.

Kada i kako piti vodu
Vodu je potrebno piti malim gutljajima, tokom cijelog dana. Posebno je bitno popiti čašu mlake vode ujutro, odmah poslije ustajanja. Ukoliko ne volite da pijete velike količine vode, možete iscijediti jedan limun na litar i po vode i tako je unositi tokom dana.